Eduskuntavaalit 2019

Vihreät ehdokkaat Kaakkois-Suomen vaalipiirissä

Aikio Jenni, Kouvola
33-vuotias, liikunta-alan freelancer
Kouvolan vihreiden puheenjohtaja
Kouvolan kaupunginvaltuutettu
yhteystiedot:
puh. 0409401529
jenni.aikio@kouvola.fi

Andrejev Katja, Hamina
37-vuotias ammatillisen koulutuksen tiimipäällikkö, MBA
kaupunginvaltuutettu
puhelin: 044 508 9206
katja.andrejev@vihreat.fi

Huhtala Juha, Kouvola
38-vuotias, yrittäjä
puoluehallituksen jäsen
Kouvolan kaupunginvaltuutettu
Kouvolan kaupunginvaltuuston 3. varapuheenjohtaja
maakuntavaltuutettu
yhteystiedot:
puh: 0407631318
juha.huhtala@kouvola.fi

Holopainen Hanna, Lappeenranta
42-vuotias varakansanedustaja
toiminnanjohtaja
diplomi-insinööri
Lappeenrannan kaupunginvaltuuston 2. varapuheenjohtaja
Yhteystiedot:
puhelin: 0445713463
sähköposti: hanna.holopainen@vihreat.fi

Hyytiäinen Sari, Kouvola
50-vuotias filosofian maisteri, äidinkielen ja kirjallisuuden lehtori
Äidinkielen opettajain liiton puheenjohtaja
Kouvolan kaupunginvaltuutettu
Yhteystiedot:
puh. 0405650919
sari.hyytiainen@edukouvola.fi

Junttila Virpi, Lappeenranta
44-vuotias tekniikan tohtori
tutkija
valtuustoryhmän puheenjohtaja
Lappeenranta
Yhteystiedot:
puhelin: 0503316465
sähköposti: virpi.junttila@vihreat.fi

Juntunen Maisa, Kangasniemi
39-vuotias maatalousyrittäjä (FM)
Kangasniemen kunnanvaltuutettu
Vihreiden maatalouspoliittisen ohjelmatyöryhmän varapuheenjohtaja
Maaseutu- ja erävihreiden varapuheenjohtaja
Mikkelin seudun vihreiden varapuheenjohtaja
Yhteystiedot:
puh. 0503378211
maisa@ollinaho.fi

Järvinen Heli, Savonlinna
55-vuotias kansanedustaja
puh. 050 512 1736
heli.jarvinen@eduskunta.fi

Klemola Kimmo, Lappeenranta
54-vuotias tekniikan tohtori
kaupunginvaltuutettu
Lappeenranta
Yhteystiedot:
puhelin: 040-556 1357
kimmotklemola@gmail.com

Kosonen Lauri, Savonlinna
32-vuotias maanviljelijä
Savonlinnan kaupunginhallituksen 2. varapuheenjohtaja
Savonlinnan kaupunginvaltuutettu
Yhteystiedot:
lauri.kosonen@gmail.com
puh. 0442812469

Laine Aleksi, Kotka
39-vuotias ympäristölaboratorion asiakkuuspäällikkö (kemisti FM)
Kotkan ympäristölautakunnan jäsen
Yhteystiedot:
puh. 0407476506
laine.aleksi@gmail.com

Liikanen Veli, Mikkeli
39-vuotias nuorisotutkija
Vihreiden varapuheenjohtaja
Mikkelin kaupunginvaltuutettu
Yhteystiedot:
puh. 0415493338
veli.liikanen@vihreat.fi

Lähde Hanna-Kaisa, Kotka
44-vuotias kulttuurituottaja AMK, nuorten osallisuustyöntekijä
Kotkan kaupunginhallituksen jäsen
Yhteystiedot:
puh. 0443009845
hannakaisa.lahde@gmail.com

Parkkinen Mari, Mikkeli
47-vuotias pastori, toimittaja
tutkija Itä-Suomen yliopistossa
Yhteystiedot:
puh: 040 9110010
mariparkkinen.vaalit2019@gmail.com

Silvo Sonja, Ruokolahti
23-vuotias terveydenhoitaja
Yhteystiedot:
puh. 0407760420
sonjastiina.silvo@gmail.com